Nedir bu Ho'oponopono?

Bir kitap okudum ve hayatım değişti diyemeyeceğim ama yıllardır arınmak, pozitif olmak, sevmek ve akışa teslim olup Tanrı’ya güvenmek sözcükleriyle kurduğum tüm cümlelerin ve yaşadığım iyi ve kötü tüm deneyimlerin aynı kitapta ve aynı öğretide toplanmış olması şaşkınlık verici idi.

Bir kitap tavsiye etmeden önce kendi anladıklarımı özetlemek isterim ki, kitabın gerçekten ilginizi çekip çekmeyeceği konusunda bir fikriniz olsun.

Ho’oponopono “doğrusunu yap” ya da “hatayı düzelt” demek.

Ho’oponopono; tanrısal düşüncelerin, kelimelerin, faaliyetlerin ve hareketlerin etkisiyle içinizdeki enerjilerin temizlenme sürecidir.

Öğreti der ki;

Bedeninle konuş:
“Seni bu halinle seviyorum. benimle olduğun için teşekkür ederim. Eğer herhangi bir nedenle benim tarafımdan kötüye kullanılmış olduğunu hissettiysen, lütfen beni affet.”

Bedeninle dost ol;
Bedeninin kendi kendine çalışmak için en çok sevdiği şey, sudur. Su içmek; bilinçaltındaki anıları, tekrar eden sorunları değiştirir.
Su içen bedenin hepsinden arınmana ve Tanrı’nın içeri girmesine izin verir.

Bir sorunla karşılaştığımızda yapabilecğimiz tek şey, onu Tanrı’ya teslim etmek ve o şeyin temizlenmesini istemektir. Tanrı’ya güvenmek her zaman işe yarar.

Ho’oponopono’da her şey yaşamımızdaki her şeyden sorumlu olmakla ilgilidir.

Kendini arındır!

Ho’oponopono sorunu bir sıkıntı olarak değil, fırsat olarak görür. Her an yaşamını yaratmada kendisini % 100 sorumlu hissetmeye istekli olan herkes için sorunlardan ve hastalıklardan kurtulmanın bir yolu vardır.

Bir başkasında beğenmediğiniz bir şey bulduğunuzda, o şeye siz de sahipsinizdir. Göreviniz onu temizlemektir. Bunu yaptığınızda o şey öteki kişiyi de terk edecektir. İyileştirmenin anahtarı işte budur. Onların sorunu sizin sorununuzdur. Onların iyileşmeye ihtiyacı yok, sizin ihtiyacınız var. Kendinizi iyileştirmelisiniz.

Hayatınızda başınıza gelen her şey sizin suçunuz değil ama sizin sorumluluğunuzdur. Bu ilkeyi kavrarsanız, yolunuza çıkan her şeyi iyileştirebilirsiniz.

Bunu yapmanın temeli ise, sadece şu cümlelerin tekrar etmekten geçer.

  • Seni seviyorum
  • Senden özür diliyorum
  • Lütfen beni affet
  • Teşekkür ederim

Farkında olmadan; umuda en çok ihtiyaç duyduğum günlerde , bir yoğun bakım kapısında tanıştığım bu öğreti, mucizelere tanıklık etmeme sebep oldu.
O zamanlar yaptığım şeyin Ho’oponopono olduğunu bilmiyordum. Dolayısıyla şanslıydım. Önce uyguladım, sonra mucizelerle buluştum, sonra deneyimlediğim şeyin Ho’oponopono olduğunu öğrendim.
Kitapta öğrendiklerinizi, yaşama uyarlayabildiğinizde hayatınızın akışının değiştiğini farkedeceğinize eminim.

Şimdiden iyi okumalar dilerim.